Dünya Tiyatrolar Günü

Sanat ve bilim bir toplumun iki kanadıdır. Biri kırılır ise, toplum yükselemez. “Tavuk toplum” denir kanatsız kalmış bu toplumlara. Önüne didikleyeceği darayı verirler, arkadan yumurtasını götürüverirler. Yani özgür sanattan mahrum edilmiş bir toplum, başka devletlerin sömürgesi olur.

Tiyatrosu olan bir ülkede, kötülükler, yanlışlıklar, çirkinlikler sürüp gitmez. Sanat bir ülkenin en aydınlık penceresidir.

Belki diyeceksiniz ki, daha büyük dertlerimiz var, sanatın sırası mı şimdi? Zaten bu daha büyük dertlerin sebebi sanatsız bırakılmamız ve özgür düşünmeyi öğrenemememiz değil mi?

Halkı en iyi egiten okul “Tiyatro”dur. Mustafa Kemal ATATÜRK bile “Sanatsız kalan bir Milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” diye tiyatronun önemine atıfta bulunmuştur.

Tiyatrosu olan bir ülkede, kötülükler, yanlışlıklar, çirkinlikler sürüp gitmez. Zira sanat bir ülkenin en aydınlık penceresidir.

Belki diyeceksiniz ki, daha büyük dertlerimiz var, sanatın sırası mı şimdi? Zaten bu daha büyük dertlerin sebebi sanatsız bırakılmamız ve özgür düşünmeyi öğrenemememiz değil mi?

Sanata ve sanatçıya değer verenlerin tiyatroları dolup taşırdığı günlere erişmek dileğiyle, tüm sanatçılarımızın bu özel gününü kutluyor ve pwrdelerimizin hiç kapanmaması diliyorum.

Dünya Tiyatrolar günü kutlu olsun!

2019-03-27 18.04.27

Not: Bugün tiyatronun simgesi haline gelen, gülen ve ağlayan maskelerin anlamın bilir misiniz?

Bu masklardan gülen yüz, filozof Herakleitos’u ağlayan yüz ise filozof Demokritos’u simgeler. Herakleitos (ağlayan melankolik) sert tabiatlı bir filozoftur. insanlığın durumuna acıdığı için asık yüzle dolaşırdı ve lakabı ağlayandı. Demokritos ise (gülen melankolik) insanlığın durumunu anlamsız ve komik bulduğu için alaycı bir tebessümle gezerdi, lakabı gülen filozoftu. Yaşam gibiydiler, kah gülüp kah ağladığımız… İşte tiyatro da yaşamdır. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s